GNU hello 2.1.1 - en to nb translation catalogue (27 entries)

en: %s: option `%s' is ambiguous
nb: %s: flagget �%s� er flertydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nb: %s: flagget �--%s� tar ikke argumenter

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nb: %s: flagget �%c%s� tar ikke argumenter

en: %s: option `%s' requires an argument
nb: %s: flagget �%s� beh�ver et argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
nb: %s: ukjent flagg �--%s�

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nb: %s: ukjent flagg �%c%s�

en: %s: illegal option -- %c
nb: %s: ulovlig flagg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
nb: %s: ulovlig flagg -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
nb: %s: flagg beh�ver et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nb: %s: flagg �-W %s� er flertydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nb: %s: flagg �-W %s� tar ikke argumenter

en: Too many arguments
nb: For mange argumenter

en: Try `%s --help' for more information.
nb: Pr�v med �%s --help� for mer informasjon.

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
nb: GNU hello, Det utimate hilsningsskriveprogrammet.

note: TRANSLATORS: --help output 2 no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]
nb: Bruk: %s [FLAGG]

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
nb:   -h, --help          vis denne hjelpteksten og avslutt
      -V, --version       vis versjonsinformasjon og avslutt

note: TRANSLATORS: --help output 4 : options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -m, --mail              print your mail
nb:   -t, --traditional       bruk tradisjonelt hilsningsformat
      -n, --next-generation   bruk neste-generasjons hilsningsformat
      -m, --mail              vis mailen din

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS, please don't forget to add the contact address for your translation! no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
nb: Rapporter feil til <%s>.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    PARTICULAR PURPOSE.  You may redistribute copies of GNU %s under the terms
    of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
nb: (F�lgende tekst er en oversettelse som *kun* gis p� en informativ basis.
    For alle juridiske tolkninger gjelder den engelske originalteksten.)
    
    Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Det er INGEN FORM FOR garanti; ikke engang for SALGBARHET eller EGNETHET
    FOR NOEN SPESIELL ANVENDELSE.  Du kan redistribuere kopier av GNU %s under
    vilk�rene gitt i GNU General Public License.
    For mer infomrasjon om dette, se filen kalt COPYING.

en: %s: Incompatible flags: -m and -t
nb: %s: Ukompatible flagg: -m og -t

en: %s: Who are you?
nb: %s: Hvem er du?

en: %s: Cannot find your mail spool file.
nb: %s: Kan ikke finne mail-filen din.

en: Nothing happens here.
nb: Her skjer ingen ting.

en: hello, world
nb: hei, verden

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
nb: +--------------+
    | Hei, verden! |
    +--------------+

en: Hello, world!
nb: Hei, verden!

en: %s: Virtual memory exhausted
nb: %s: Virtuelt minne oppbrukt
